• Obrázek autoraBe_on the Screen

Kolektiv autorů ZUŠ Opava, p. o. | Proměny

Vstupovali do obrazů, proměňovali sebe či své kamarády, vytvářeli jiné světy a často i mezi nimi cestovali, propojovali navzájem své vnitřní vesmíry.

Intermediální projekt Proměny propojuje monumentální malbu s filmem, je volně inspirovaný zahradou Giverny Clauda Moneta, kouzlem filmového střihu z dílny průkopníka filmových kouzel z počátků kinematografie George Mélièse a tvorbou českého malíře Patrika Hábla. Jedním z impulzů projektu se staly fotografie ze zahrad z Giverny, kde žil a pracoval Claude Monet. Studenti pracovali ve skupinách, vybrali si fotografie a volně je parafrázovali ve velkoformátových malbách technikou roztírání barvy pomocí pravítek či jiného nářadí, kterou se inspirovali na výstavě českého malíře Patrika Hábla. Tyto obrazy se jim pak staly východiskem, světem, kulisou, základním elementem pro tvorbu filmů, v nichž používali filmových kouzel – střihu či animace – a posunuli tak své nápady a myšlenky do jiné – digitální dimenze: vstupovali do obrazů, proměňovali sebe či své kamarády, vytvářeli jiné světy a často i mezi nimi cestovali, propojovali navzájem své vnitřní vesmíry, spolupracovali, učili se, chytali paprsky světla a okamžiky štěstí.

Z deseti dokončených filmů jsem vybrala pět dle mého nejpovedenějších:

TAJEMSTVÍ OBAV | Viktorie Kurincová | 16 let

MOTÝLI | Alžběta Medková | Natálie Oravová | 13 let

PROMĚNA | Ema Voždová | Bára Janečková | Markéta Hýžová | 11–13 let

MASIVNÍ LOUPEŽ | Matěj Padrta |Kryštof Padrta | Antonín Fischer | Adam Gatnar | 10–13 let

Proměny | MOV, MP4

Kolektiv autorů Základní umělecké školy, Opava, p. o. | 11–16 let

Základní umělecká škola, Opava, p. o.

Pod vedením Markéty Janečkové